Het unieke dagboek van de beroemde Zweedse botanicus Carolus Linnaeus. In het voorjaar van 1732 maakt hij op 25-jarige leeftijd een onderzoeksreis door Lapland. 'Iter lapponicum' is het reisverslag waarin hij onderweg de planten, dieren en andere natuurverschijnselen beschrijft, maar ook de leefwijze van de lokale bevolking: de Samen.
`Reis door Lapland' geeft een indringend beeld deze bijzondere reis. Tussen de regels door zijn vaak de eenzaamheid en de ontberingen te voelen, maar altijd schrijft Linnaeus scherp en vol verwondering. Het dagboek bevat ook zo'n 250 pentekeningen. Vele zijn haastig, andere heel zorgvuldig getekend en rijk aan fijne details. De knappe plantentekeningen verraden de hand van een expert.
`Reis door Lapland' is daarmee een puur en levendig reisverslag. Het geeft een uniek beeld van deze historische onderneming, maar ook van Carl Linnaeus die later onsterfelijk zou worden als de grondlegger van de wetenschappelijke naamgeving voor planten en dieren.
Trefwoorden: natuur, natuurhistorie, botanie, zoologie, planten, dieren, flora, fauna, botanische en zoologische geschiedenis, plantkunde, taxonomie, botanische tekeningen, Finland, nomenclatuur, natuurwetenschap, biologie, reisverslag, dagboek
Hoe overleeft een groep wetenschappers en vogelonderzoekers in Siberië? Hoe zorg je dat een team onderzoekers toch nog met een helikopter naar het onderzoeksgebied wordt gebracht, terwijl de Russische meteostations van alles verzinnen om maar niet te vliegen?
Expeditieleider Bart Ebbinge bericht uit Taimyr over 'onze' ganzen, lemmingen en hun vijanden. De bioloog vertelt over zijn expedities in het moeilijk bereikbare Noord-Siberische natuurgebied op het Taimyr-schiereiland. Hij onderzoekt waarom de populatie zwartbuikrotganzen sterk is gedaald en wat hun broedsucces bepaalt.
Bart Ebbinge berichtte tijdens zijn verblijf in Siberië vrijwel wekelijks via zijn weblog op de site van Vara Vroege Vogels. In dit boek lees je het hele verhaal over de hechte vriendschappen, de Russische banja, wodka, reizen met zware Russische helikopters en het gevaar van mist.
Uit de pers
'Dit boek schetst een beeld van de onvervalste romantiek van ouderwets veldonderzoek. Het zijn de gedrevenheid en onvervalste liefde voor de natuur van de echte bioloog die dit een hartverwarmend boek maken.' - Bionieuws
Bart Ebbinge (1949) is onderzoeker bij het Centrum voor Ecosystemen van Alterra, Wageningen University. Hij doet al ruim 30 jaar onderzoek aan ganzen en heeft vele wetenschappelijke publicaties op zijn naam staan.
vogels, rotganzen, vogelonderzoek, biologie, wetenschap, poolonderzoek, poolexpedities, vogelbescherming, vogelexpedities, reisverslagen, reisverhalen, avontuur, reizen, Siberie, veldwerk, veldonderzoek